Jak dbać o wózek dziecięcy? Garść istotnych porad

czyszczenie-wozka-main

Lato to idealny moment, by zająć się prawidłową konserwacją wózka dziecięcego. Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz wakacyjny wyjazd, czy spacery brzegiem morza są już za tobą, warto wiedzieć, jak czyścić wózek, aby pozostał w doskonałym stanie na długie lata. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym tematom.

Regularne czyszczenie i konserwacja

Brak konserwacji wózka może być przyczyną nieprawidłowego działania poszczególnych jego elementów. Każdy z nas chciałby uniknąć takich sytuacji, dlatego warto poświęcić kilka minut, aby oczyścić i zakonserwować elementy wskazane w instrukcji.

Co to za miejsca? Powinny one być wskazane w instrukcji wózka, jednak najczęściej są to:

  • gniazda mocujące przy stelażu — czyli miejsce, które łączy gondolę lub siedzisko spacerówki z ramą wózka,
  • mocowania kół przednich — czyli miejsce, w którym przednie koło łączy się ze stelażem,
  • mocowania kół tylnych — czyli okolice osi kół tylnych,
  • hamulec postojowy — czyli mocowanie pedała oraz najbliższe okolice tego elementu,
  • okolice amortyzatorów — zarówno tylnych, jak i bocznych (jeżeli występują).

Co należy zrobić z tymi miejscami? Przede wszystkim należy je oczyścić oraz posmarować silikonem lub innym środkiem smarującym, aby zapewnić prawidłową pracę tych elementów. Taki środek ma zmniejszać tarcie, które mogłoby doprowadzić do szybszego zużycia plastikowych elementów.

Jak czyścić wózek

Kiedy wykonywać takie czyszczenie? 

Zgodnie z instrukcją obsługi, czyszczenie oraz konserwację należy ponawiać według własnej oceny, uwzględniając stopień zabrudzenia poszczególnych elementów oraz pojawianie się utrudnień w ich funkcjonowaniu. Można jednak wskazać kilka sytuacji, podczas których powinniśmy sobie przypomnieć o takiej konserwacji. To przede wszystkim:

  • przed wyjazdem na wakacje — w końcu chcesz, aby podczas długich spacerów, wszystko działało prawidłowo, prawda?
  • po powrocie z wakacji — szczególnie, gdy w trakcie wyjazdu często podróżowaliście po plaży. Piasek może przedostawać się do elementów wymagających konserwacji i powodować tarcie. Warto się go pozbyć jak najszybciej,
  • po powrocie z leśnej wycieczki — błoto także przedostaje się do elementów wymagających konserwacji. Najlepiej usunąć je jak najszybciej — zanim zdąży wyschnąć.

Pamiętaj, że to plan minimum. Oprócz tego należy także przetrzeć stelaż wilgotną ścierką lub gąbką, aby pozbyć się z niego zabrudzeń. Następnie należy przetrzeć czyszczony element suchą bawełnianą lub flanelową ścierką. 

Koniecznie przyjrzyj się także koszykowi na dole wózka (oraz torbie, gdy występuje). Gdy zabrudzenia zaschną, zawsze trudniej jest je usunąć. 

Uwaga! Koniecznie pamiętaj o tym, aby podczas konserwacji nie stosować silnych środków chemicznych czy twardych materiałów, mogących zarysować lub odbarwić wózek. 

Jak dbać o koła wózka?

W kontekście dbania o wózek istotne jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w kołach. Jazda ze zbyt małym ciśnieniem może prowadzić do trwałego uszkodzenia opon. Gdy ciśnienie jest zbyt duże — także nie jest to wskazane dla prawidłowego działania wózka.

Ciśnienie w dętkach powinno wynosić 0,6 bar (chybachyba że na samej oponie znajduje się inna informacja). Dobrze jest mieć przy sobie pompkę z odpowiednią końcówką — taką jak ta, która jest sprzedawana jako dodatkowe akcesoria do wózków Bebetto.

W przypadku kół bezobsługowych — np. Flexy Wheels — nie ma konieczności pamiętania o odpowiednim ciśnieniu w oponach. Trzeba natomiast zadbać o to, aby na kołach nie pozostawał brud, który po zaschnięciu może być trudny do usunięcia. 

Pranie wózka dziecięcego

Czy wózek dziecięcy można prać? Wszystko zależy od konkretnego modelu, a dokładne wskazania zawsze powinny być wyszczególnione w instrukcji. W przypadku wózków Bebetto pranie tapicerki nie jest możliwe. W celu usunięcia zabrudzeń można użyć np. wilgotnej ścierki z delikatnym środkiem czyszczącym.

Natomiast — co bardzo istotne — w zdecydowanej większości wózków Bebetto miękki materacyk ma zdejmowany pokrowiec, który można wyprać. To samo dotyczy otaczającej go materiałowej wyściółki. 

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Gdy mowa o czyszczeniu i konserwacji należy także pamiętać o jeszcze kilku istotnych kwestiach, dzięki którym Twój wózek będzie dobrze się prezentować przez długi czas.

Pamiętaj o tym, aby:

  • wysuszyć wózek po przemoczeniu — to bardzo istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku na tapicerce mogą pojawić się różnorodne zacieki lub przebarwienia. A jak zabezpieczyć się przed przemoczeniem? Najlepiej stosując pokrowiec przeciwdeszczowy podczas spacerów w deszczu.
  • chronić wózek przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych — w przypadku ekspozycji na silne działanie słońca, tapicerka może zmienić swój odcień. 

Kiedy oddać wózek na serwis?

Na koniec pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie. Kiedy należy skontaktować się z serwisem w celu naprawy wózka? Tutaj odpowiedź jest jasna — jeżeli jakakolwiek wada produktu została uszkodzona lub któryś z elementów został uszkodzony, należy przestać używać wózka. Wówczas trzeba od razu skontaktować się z serwisem i przedstawić zaistniałą sytuację.

Serwis Bebetto słynie z doskonałej obsługi zainteresowanych oraz bardzo szybkiej realizacji napraw. Serwis 48 w trybie door-to-door oznacza, że nie musisz obawiać się, że przez naprawę pozostaniesz bez wózka na długi czas. A jeżeli masz z wózkiem drobny problem, z którym nie umiesz sobie poradzić, koniecznie odwiedź platformę serwisową Bebetto. Znajdziesz tam rozwiązania wielu kwestii, z którymi możesz poradzić sobie samodzielnie.

Prawidłowa konserwacja wózka dziecięcego to klucz do jego długotrwałego i bezawaryjnego użytkowania. Regularne czyszczenie, dbałość o poszczególne elementy i kontrola ciśnienia w oponach sprawią, że wózek będzie służył przez wiele lat, zapewniając komfort i bezpieczeństwo zarówno dziecku, jak i rodzicom.