Amortyzacja w wózku – dlaczego jest tak ważna?

0V7A4394

Rodzic, wybierając wózek, chce, aby jego dziecku było jak najwygodniej oraz w pełni bezpiecznie. Spacerowanie w wózku ma nie zakłócać snu maluszka w gondoli. Gdy dziecko rośnie, priorytety pozostają takie same – dziecku musi być wygodnie, aby lubiło chodzić na długie spacery i poznawać świat. Dlatego też tak ważnym elementem wózka jest amortyzacja.

Wózki uniwersalne mogą mieć różne systemy amortyzacji. Gdyby nie zawieszenie, na konstrukcję przenoszone byłyby nawet najmniejsze drgania podczas spacerowania. Dlatego też w Bebetto opracowaliśmy wiele systemów efektywnej amortyzacji, które stosujemy w naszych wózkach. Przed zakupem wózka, zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Za co odpowiada amortyzacja?

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych rodzajów systemów amortyzacji stosowanych w wózkach, warto dokładnie przyjrzeć się – za co odpowiada amortyzacja. Przede wszystkim:

  • zwiększa bezpieczeństwo dziecka – minimalizując drgania przenoszone na delikatny układ kostny i mięśniowy dziecka,
  • zapewnia komfort dla dziecka – stabilna i wygodna pozycja sprawia, że młodemu pasażerowi przyjemnie się spaceruje,
  • umożliwia komfortowe prowadzenie – dzięki amortyzacji, wózek jest wygodny także dla rodzica. Drgania nie są przenoszone na rączkę, a manewrowanie i pokonywanie nierówności jest o wiele łatwiejsze,
  • wpływa na większą trwałość wózka – pochłanianie wstrząsów minimalizuje ryzyko pojawienia się luzów w konstrukcji. W konsekwencji – szansa na wystąpienie usterki także znacząco spada.

Widać, że dobre wózki dziecięce powinny mieć amortyzowany stelaż. Jak to wygląda w ofercie Bebetto?

SAS – czyli system absorpcji wstrząsów

Wózki dziecięce Bebetto od lat wyposażone sa w system SAS – czyli Shock Absorption System. Pod tą nazwą kryje się system absorpcji wstrząsów, którego zadaniem jest niwelowanie drgań przenoszonych na konstrukcje wózka. Jednak w jaki sposób działa?

W przednich kołach wózka znajduje się ruchomy mechanizm, który sprawia, że koło delikatnie odgina się do tyłu podczas kontaktu z przeszkodą. Dzięki temu każda nierówność poprzeczna – czy to nierówna kostka, kamyk czy krawężnik – jest łatwa do pokonania. Dzięki takiemu zawieszeniu koło delikatnie zmienia swoje położenie, przez co nie występuje moment wstrząsu. Gdyby koło było zamontowane “na twardo”, prowadziłoby to do drgania na całej konstrukcji wózka – co na pewno byłoby odczuwalne przez dziecko.

System SAS to rozwiązanie opatentowane przez Bebetto. To owoc wielu lat projektowania i tworzenia wózków. Między innymi dzięki tej technologii, produkty Bebetto często określane są przez użytkowników jako wózki terenowe – po prostu doskonale radzą sobie w trudnych warunkach.

Tylne amortyzatory i ich rola

Przednie koła pochłaniają wstrząsy, a jak ma się sprawa z tylną osią? Także tylne koła są amortyzowane. W tym przypadku mowa jest o klasycznym sposobie absorbowania wstrząsów – sprężynie oraz amortyzatorze. Taki zestaw dba o zapewnienie dobrej przyczepności, zapewnienie stabilności podczas jazdy oraz sprawia, że wózek gładko pokonuje nierówności.

W wózkach Bebetto tylne amortyzatory mają regulację twardości zawieszenia. W zależności od obciążenia oraz nawierzchni można ustawić je w trybie miękkim – co sprawdza się szczególnie gdy wózek niemowlęcy porusza się po prostej nawierzchni – lub twardym, gdy wózek wjeżdża na “trudniejszy” teren.

Amortyzatory Soft-Hard – regulacja

Oprócz powyżej wspomnianych systemów wybrane wózki Bebetto są wyposażone w dodatkową amortyzację Soft/Hard. Na czym polega to rozwiązanie?

W najprostszych słowach Soft/Hard to system oparty na dwóch amortyzatorach umieszczonych na bokach konstrukcji. Stanowią one integralną część stelaża, dzięki czemu zapewniają dodatkową amortyzację dla gondoli czy siedziska podczas spacerowania. Dzięki temu – nawet podczas spacerowania po bezdrożach – można liczyć na doskonałe pochłanianie wstrząsów.

Amortyzatory Soft/Hard można ustawiać w trybie twardym lub miękkim. Odbywa się to poprzez zmianę napięcia wewnętrznych sprężyn – co przekłada się na ich twardość. Dzięki temu mając taki wózek – 2w1 czy 3w1 – możesz wybrać takie ustawienie, które jest wygodniejsze dla dziecka w danym momencie.

Co jeszcze wpływa na amortyzację?

To jednak nie wszystkie elementy, które mają wpływ na stabilne i wygodne prowadzenie wózka. Warto zwrócić uwagę także na stosowany w wózkach Bebetto system DMS – Direction Memory System, czyli system pamięci kierunku jazdy. Ta technologia chroni przed blokowaniem się kół przy zetknięciu z podłożem po podniesieniu w trakcie pokonywania przeszkody. Dzięki tej technologii, prowadzenie jest znacznie bardziej płynne, wygodne i stabilne.

Nie bez znaczenia są także odpowiednie koła. Gdy mowa o wózkach Bebetto, zawsze można liczyć na duże, perfekcyjnie zaprojektowane i wykonane koła, które pozwalają na wygodne manewrowanie wózkiem nawet w trudnym terenie.

W poszczególnych modelach wózków Bebetto występują:

  • koła pompowane – w prawidłowym zakresie ciśnienia powietrza doskonale pochłaniają wstrząsy i stabilnie się prowadzą,
  • koła Flexy Wheels – z niepompowanym żelowym wypełnieniem dętki. Nie wymagają pompowania, a jednocześnie są lekkie, sprężyste i doskonale pochłaniają drgania,
  • koła PUR – czyli rodzaj kół wypełnionych pianką, które charakteryzują się bardzo dużą lekkością, przy zachowaniu świetnych właściwości jezdnych.

Amortyzacja to jeden z kluczowych elementów, który odpowiada za komfort młodego pasażera w wózku. Podczas wyboru wózka jest to element, którego nie można zlekceważyć. Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Ci podstawowe zagadnienia związane z tym tematem. Jeżeli masz dodatkowe pytania – napisz do nas – chętnie udzielimy Ci dodatkowych informacji.